Hakkımızda

Şefkat dolu maharetli ellerin 40 yıldır hizmetindeyiz. Filiz sofralarda bir gelenektir, Türkiye’nin vazgeçilmez lezzetidir.

Filiz

Filiz’in tarihi çok eskilere dayanır.

O zamanki adıyla Filiz Gıda, 1974 yılında Bolu’da kuruldu. 1994 yılında ise dünyaca ünlü İtalyan makarna markası Barilla ile işbirliği yaparak Barilla Gıda adını aldı. Barilla Gıda A.Ş, 05 Mart 2003 tarihinde bir Barilla G.e.R Fratelli S.p.A şirketi haline geldi, bu birleşmeyle birlikte teknoloji, bilgi birikimi ve Ar-Ge konularında önemli gelişmeler kaydetti.

1990’lı yıllardan itibaren yaptığı kaliteli ürün ve marka iletişimiyle Türkiye’nin lider makarna üreticisi oldu. Çünkü Filiz, Türk insanının aradığı makarnayı keşfetti. Türkiye’den özenle seçilen durum buğdayı ve kullandığı yüksek teknoloji sayesinde yapışmayan, hamurlaşmayan mükemmel makarnayı Türk tüketicisiyle buluşturdu.

Filiz, Türk insanının talep ve ihtiyaçlarına hep önem verdi. Aralarında şehriyenin de bulunduğu toplam 18 çeşidin yanı sıra kepekli, yumurtalı, sebzeli ve vitaminli makarna üreterek pek çok ilke imza attı.

Makarnanın iyisinden anlayan ailelerse, 40 yıldır özenle ve sevgiyle hazırladıkları sofralarından Filiz’i hiç eksik etmedi. Pek çok çeşidiyle ailedeki herkes tarafından çok sevildi ve nesilden nesile geçen bir gelenek haline geldi. Ayrıca Filiz’in ünü Türkiye’yle sınırlı kalmadı ve Trinidad Tobago’dan Güney Afrika’ya pek çok ülkeye yayıldı.

Ürünlerimiz

Makarna; durum buğdayından elde edilen irmiğin, su gibi zenginleştirici maddelerle karıştırılması ve şekillendirilip kurutulmasıyla elde edilir. Makarnanın üretiminde irmik kullanılır. Sert durum buğdayı, makarnanın üretiminde kullanılan irmik için en uygun buğday cinsidir. Yumuşak buğdaydan ekmek, tatlı ve pastalarda kullanılan un elde edilir. İrmik ve un arasındaki en temel fark, içerdikleri glütenin kalitesidir. Glüten; durum buğdayında dayanıklı, yumuşak buğdayda ise çok hassastır. İrmikte bulunan glütenin zarı çok sıkıdır ve tel şeklinde örülmüş gibidir. İrmiğin bu yapısı, glüten değerini ve makarnanın kalitesini artırır.

İyi ve kaliteli makarnayı anlamanın çeşitli püf noktaları vardır. Öncelikle rengi altın sarısı ve yapısı kuru olmalıdır; kırıldığı zaman net bir ses çıkarmalıdır. Işık karşısında makarnaya bakıldığında renginin homojen olması, siyah ve beyaz noktaların, hava kabarcıklarının, çatlakların bulunmaması gerekmektedir. Pişirilme esnasında ise dayanıklı ve esnek olmalıdır. Kaliteli glüten; nişastanın etrafında bir zar oluşturur, nişastanın makarnanın dışına çıkmamasını sağlar ve yapışkanlığı önler. Böylece makarna, suyu iyice emerek kendi ağırlığı ve hacminin iki katına ulaşır. Ayrıca, irmiğin özellikleri de makarnanın kalitesinde önemli rol oynar. En iyi makarna üretimi için; un içermeyen, homojen, orta boyutta ve kaliteli irmikler tercih edilmelidir.

,

Filiz Klasik’i ister sade olarak tüketin, ister siz ve ailenizin zevkine göre çeşitli soslarla renklendirin. Filiz Klasik, lezzetli makarna tarifleriyle sıcak sofralar hazırlamanız için her zaman mutfağınızda.

Çeşitler: Spagetti, Yassı Spagetti, Fırın Makarna, Arpa Şehriye, Kuskus, Tel Şehriye, Yıldız Şehriye, Boncuk, Yüksük, Mantı, İnce Uzun, Burgu, Fiyonk, Erişte, Midye, Dirsek, Kelebek, Kale.

, Filiz, yumurtanın lezzetli ve besleyici özelliklerini en keyifli şekilde sofralarınıza taşıyor. Filiz Yumurtalı, sağlıklı beslenmede hayvansal ve bitkisel protein dengesinin önemi düşünüldüğünde; özellikle 1 yaş ve üzeri büyüme çağındaki çocuklarla hamile kadınlar için ideal bir besin. Ev yapımı tadındaki Filiz Yumurtalı, annenizin yemeklerini aratmaz, sofralarınıza zenginlik katar ve geleneksel lezzetiyle ailedeki herkesi bir araya getirir.
Filiz Makarna’yı sosyal medyada takip edin!
Birbirinden lezzetli tarifler, ödüllü yarışmalar ve yararlı mutfak tüyoları için Filiz Makarna’yı sosyal medyada da takip edin!
Detaylı Bilgi
Filiz Makarna’yı sosyal medyada takip edin!
Tarzlar Farklı Olsa da Kalitede Ortak Tercih Filiz
Türk mutfağının 50 yıla yakın süredir vazgeçilmez lezzeti Filiz, yeni reklam filmini yayınladı.
Detaylı Bilgi
Tarzlar Farklı Olsa da Kalitede Ortak Tercih Filiz
Filiz Makarna Vazgeçilmez Lezzetiniz
Filiz markası ile gerçekleştirdiğimiz tüm ödüllü kampanyalarımız ve ve bu çerçevede verdiğimiz taahhütlerimiz...
Detaylı Bilgi
Filiz Makarna Vazgeçilmez Lezzetiniz
Pratik Bilgiler
Pratik Bilgiler
Mutfaktayken aklınızın bir köşesinde olması gereken pratik bilgileri ve yararlı ipuçları
Daha Fazlası İçin
Makarna Pişirme Sırları
Makarna Pişirme Sırları
Makarna suyu iyice kaynamalı sonra tuzu eklenmeli. Peki makarna suya ne zaman konmalı?
Daha Fazlası İçin
Reklamlar
Reklamlar
Filiz, reklam kampanyalarıyla ekranlarda yerini aldı.
Daha Fazlası İçin